Zdravá myseľ

Už sme to počuli hádam tisíc krát. K zdraviu patrí aj naša myseľ. Pre mňa sem spadá aj otázka svetonázoru. Tak ako sme každý jeden jedinec iného zjavu, tak je iný aj náš pohľad na svet. Preto si myslím, že by sme v ňom mali individuálne rásť.

Náboženstvá a filozofie nám môžu pomôcť a pomáhajú, ale nemôžeme sa na ne nikdy úplne spoľahnúť, nemôžeme sa vzdať vlastného skúmania, vlastných zážitkov – vlastného poznania. Vlastnej angažovanosti. To vyžadoval aj Budha aj Ježiš. Nevyžadovali vieru. Skôr nevieru v zmysle „sami sa presvedčte, či hovorím pravdu“. Otázky typu „na čo som tu“, „čo je v živote dôležité“, „čo by ma mrzelo na smrteľnej posteli“, by sme nemali nechať zabudnuté niekde v puberte, alebo tesne po nej. Nie sú to ľahké otázky a niekedy je dôležitejšie sa pýtať, ako nájsť za každú cenu, múdru odpoveď.
Neraz príde práve choroba na to, aby sme si tieto otázky kládli. K ľudskej duši prirodzene spiritualita patrí. Rovnako ako voda k telu. Akú bude mať formu je vždy jedinečné. Je to nanajvýš osobná vec. Môže byť a býva spojená s kultúrnymi podmienkami. Mne je blízky Budhizmus. Ale nie som študent Budhizmu, ani striktne nedodržiavam „prikázania“. Mnoho mojich vnútorných presvedčení a pravdy sa zhoduje s Budhistickým náhľadom. Má pre mňa blízky jazyk, pochopiteľný a jasný.
A tak si každí vieme nájsť to svojej duši blízke. Ale duša žije svojim životom a ten musíme poznávať. Musíme jej byť nablízku a počuť ju. Inak sa môže stať, že nás život omrzí, bude nezaujímavý, alebo príde choroba.
U mňa je jedna zo zložiek duše, videnie sveta. A tak ponúkam svoje myšlienky. Sú to však stále len myšlienky a aj keď môžu kus pravdy zachytávať, kus jej zachytávať nikdy nebudú. A svojim spôsobom sú myšlienky ilúzia a klam. Takže to beriem s ľahkosťou. Na dogmatizmus si totiž človek vystačí úplne sám. Nato nepotrebuje žiadne náboženstvo. Živá spiritualita a dogmatizmus sa však vylučujú.
Chvála Bohu a Budhu a všetkým svätým.
Píšte. Myslite. Pozerajte sa. Bádajte. Otáznikujte. A vnímajte. Čo bude mať byť videné, to videné bude.

Autor článku

Peter Fabian

Rád sa pozerá ,,za“ prejavy ľudí a spoločnosti. Aj za svoje, pokiaľ to ide. Praktikuje budhizmus, má rád umenie. Porozumenie považuje za jednu z najdôležitejších vecí v živote. Obľúbený citát: ,,Jediná istota v živote je neistá hodina našej smrti.“ Uvedomenie si tejto hlbokej pravdy učí žiť.