Zdá sa vám že cez zorné pole vnímate tmavé škvrny, malé fliačiky, fragmenty pavučín, nite či reťazce?
Jedná sa o drobné fragmenty vznášajúce sa v sklovci – želéovitej náplni očnej buľvy ktorá pomáha udržať jej tvar. Niekedy sa tieto zákaly pohybujú a vrhajú tieň na sietnicu. Jemné sklovcové zákaly väčšinou neznamenajú nič vážne – jedná sa len o degeneračné zmeny sklovca. Pri zvýšenom výskyte sa preveruje vnútro očný zápal alebo poškodenie sietnice, preto zákaly sklovca netreba podceňovať – môžu poukazovať aj nádorové ochorenia oka, diabetickú retinopatiu či dokonca leukémiu.
Čo ste asi nevedeli
Príčina
Možnou príčinou môžu byť malé zrnká bielkovín a iných materiálov ktoré sa zachytili v oku pri utváraní oka pred narodením. Podľa niektorých teórií by teda mohlo ísť aj o bielkovinové zhluky v oku, zároveň tiež oslabenú pečeň, trávenie, problém so žalúdkom, možná je aj nákaza boreliózou.
Všeobecnou príčinou však bývajú zmeny podmienené vekom, častejšie sa zákal sklovca objavuje u krátkozrakých ľudí, ale možné sú aj príčiny ktoré súvisia s cievami, zápalom v oku (bakteriálny, mykotický, vírusový zápal sietnice, cievnatky), poranením oka.
Ak trpíte zákalom sklovca je dobré absolvovať raz ročne prehliadku u očného lekára. Lekára treba navštíviť vždy ak spozorujete zvýšený výskyt sklovcových zákalov, záblesky pred očami či rozmazané videnie.
Liečba
-
laserová liečba je skôr experimentálna a používa sa len v určitých závažnejších prípadoch, pretože laser môže poškodiť sietnicu.
-
vitrektómia – odstránenie sklovca z oka cez malý rez a nahradenie roztokom ktorý udrží tvar oka – neodstránia sa však zákaly všetky a úplne. Rizikom je možné poranenie sietnice alebo šošovky, či spôsobenie sivého zákalu. V prípade komplikácii preto hrozí i strata zraku. Ohrozenie sietnice je už ale možné liečiť v určitých prípadoch aj biologickou liečbou pomocou enzýmov.
-
i keď efektívna liečba zákalu sklovca zatiaľ neexistuje, treba sa zamerať na podporu trávenia, žalúdka a pečene.
-
vhodné je užívať enzýmy – serrapeptáza 3 x denne medzi jedlom, nattokináza, pankreatín, tráviace enzýmy.
-
pitie zásaditej vody, ktorá pomáha neutralizovať prekyslenie organizmu.
-
v určitých prípadoch môžu z časti pomôcť aj kvapky do oka – jodid draselný, ktorý dokáže urýchliť látkovú výmenu v sklovci a môže podporiť vstrebávanie zákalov.
-
je vhodné vyvarovať sa prílišnej fyzickej námahe, prašným a zafajčeným priestorom. Nosiť slnečné okuliare proti slnku.
Psychosomatický pohľad
Takýto človek sa asi obáva budúcnosti alebo sa cíti neistý. Možno odmieta aj niečo, čo práve prebieha. Bojí sa pozrieť na svoju budúcnosť či prítomnosť reálne. Je preto dôležité skúsiť sa viac pozerať do budúcnosti bez obáv a s radosťou.
Spracovala: Silazdravia.sk