Nafúknuté brucho je nielen nepríjemné, ale môže znamenať aj vážne zdravotné problémy. Vo väčšine prípadov sa preukáže len zlý životný štýl, ale ak na tento problém trpíte, určite by ste mali vyhľadať lekára a to najmä vtedy, ak sa nafúknuté brucho opakuje, a nie je dôsledkom gravidity či obezity.
Príčina
Najčastejšou príčinou sú plyny v črevách, prehltnutý vzduch či prieberanie na váhe.
Môže sa jednať aj o nahromadenú tekutinu v brušnej dutine (ascites.)
Ďalšou príčinou môže byť viacero ochorení: ochorenie pečene, nádory v brušnej dutine, srdcové ochorenia, rakovina vaječníkov, Chrohnova choroba, ochorenie slinivky brušnej, infekcie brušnej dutiny, nízka hladina bielkovín v krvi, metastázy… alebo problémy s výživou. Zriedkavo môže ísť aj o tzv. pseudograviditu.
Za nadúvaním po jedle môže byť aj ochorenie žlčníka.
Pokiaľ sa zmení intenzita, charakter nafukovania, prípadne sa pridávajú aj ďalšie problémy ako sú bolesti, hnačky, krv v stolici, choďte k lekárovi.
Liečba
-
závisí od príčiny problému.
-
v hrubom čreve sa vytvárajú plyny, ktoré spôsobujú nafúknuté brucho, vetry. Pokiaľ je z vyšetrení jasné, že sa nejedná o žiadne vážne ochorenie, vyhýbajte sa potravinám ktoré vás nafukujú (môže to byť cibuľa, brokolica, karfiol, strukoviny..), vyprážaným, mastným jedlám. Soľ používajte minimálne pretože zadržiava v tele vodu čo môže k nadúvaniu prispievať.
-
znížte príjem cukru v potrave, pretože v črevách kvasí a tvorbu plynov zvyšuje.
-
jedzte pomaly, menšie porcie viac krát denne, nehovorte pri jedle aby ste zbytočne neprehĺtali vzduch, dbajte na to, aby ste nevynechali raňajky, posledné jedlo si dajte najneskôr dve hodiny pred spaním. Pri jedení nepite tekutiny.
-
nepite pivo, víno, ani iný alkohol, nepite perlivé nápoje, nefajčite.
-
snažte sa o dostatok pohybu.
-
vhodná je uhorka, hnedá ryža, bulgur, quinoa, sladké zemiaky, dostatok vody, kurkuma, zázvor, probiotické jogurty, kamilkový, feniklový čaj.
Psychosomatický pohľad
Máte potrebu oddýchnuť si, uvoľniť sa. Snažíte sa nájsť radosť a zmysel zo života. Asi máte strach o druhých ľudí, prípadne o seba a často pri rozhodovaní strácate objektivitu. Vaše rozhodnutia plynú z nejakého strachu, pocitu menejcennosti či nejakého emočného tlaku. Je tiež možné, že máte zložitý vzťah k nadriadeným, autoritám a často voči nim kladiete v myšlienkach odpor. Vo svojom živote sa tiež asi často ponáhľate a stresujete. Neuzatvárajte sa do seba, ani sa nestavajte do role obete.
Spracovala: Silazdravia.sk