Čínsky cisár Yu v roku 2300 pred n.l. vydal stavebný zákon, podľa ktorého nemohol nikto stavať dom a iné verejné objekty, dokonca ani cintoríny a pod. pokiaľ prútikár nezistil, že sa na príslušnom území nenachádzajú tzv. dračie sily – ako sa vtedy škodlivé žiarenie nazývalo. Z histórie vieme, že aj naši predkovia škodlivosť tohto žiarenia poznali a vyhýbali sa mu. Dá sa niečomu takému ale naozaj veriť?
Čo ste asi nevedeli
Je známe, že jedným z najstarších spôsobov zisťovania existencie škodlivosti žiarenia takého žiarenia bolo sledovanie jeho pôsobenia na pečeň dobytka. V priestoroch, kde sa chceli trvalejšie usadiť, nechali pásť stádo dobytka. Po určitom čase niekoľko kusov zabili a skúmali zdravotný stav pečene. Ak bola chorá, pokračovali ďalej a hľadali iné vhodné miesto na založenie osady.
Ekobiofyzika
Ekobiofyzika – zaoberá sa interakciami živých organizmov s fyzikálnymi faktormi prostredia. Výsledky bádania v tejto oblasti poukazujú na mnohé negatívne interakcie živého organizmu s umelými civilizačnými faktormi prostredia, najmä s elektromagnetickým žiarením z rôznych vysokofrekvenčných zdrojov a generátorov ktoré vytvárajú tzv. elektrosmog – ako sú napr. mobilné, televízne vysielače, priemyselné generátory a ďalšie zdroje elektromagnetického žiarenia, používané v rôznych priemyselných a iných odvetviach vrátane potravinárstva a stravovania.
Človek vytvára aj ďalšie nebezpečie vo forme žiarenia rôznych škodlivých rádionuklidov, ktoré vznikajú spaľovaním uhlia, zemného plynu a skvapalneného vykurovacieho plynu. Zdrojom nebezpečenstva je aj žiarenie z prírodných rádionuklidov, ktoré sa nachádzajú v stavebných materiáloch vyrobených zo žuly, popolčeka alebo hlušinového odpadu z uránových baní a niektorých ďalších materiálov.
Testy ktoré sú bežne vykonávané sú bohužiaľ vyhodnocované len za krátku dobu, ako keď nemecký vedci skúmali 52 dobrovoľníkov vo veku 20 až 38 rokov bez akéhokoľvek zdravotného deficitu. Počas jedenástej až dvadsiatej minúty každého 30-minútového pokusu boli 25 účastníci vystavovaní žiareniu elektromagnetického poľa bežného mobilného telefónu. Ostatných 27 bolo kvôli porovnaniu hodnôt mimo žiarenia. Sila žiarenia dosahovala 8 W, jeho frekvencia bola nastavená na 914,2 MHz. Neurologické testy prebiehali počas dvoch dní a výsledkom bolo, že neboli zaznamenané žiadne zdravotné zmeny u testovaných osob. Neboli zaznamenané ani vplyvy na psychickú výkonnosť zúčastnených osôb.
Problémom ale zostáva pôsobenie viacerých vplyvov takéhoto žiarenia na ľudský organizmus a to najmä z dlhodobého hľadiska.
Práve výskumy problematiky geopatogénnych zón ktoré sú v tomto smere viac pokročilejšie štatisticky zistili, že prvé vážnejšie ochorenie človeka pri jeho pobyte na geopatogénnej zóne (v skratke GPZ) bolo: napr. ochorenie apendixu po 4,5 roku pobytu, pečene po 5,2 roka, tráviaceho ústrojenstva po 7,2 roka, ľadvín po 9,8 roka, nádorové ochorenia po 20,6 roka pobytu na GPZ. Znamená to, že GPZ pôsobenie ovplyvňuje zdravotný stav, ale záleží už na jeho vlastnej imunite, za ako dlho zdravotné zmeny u konkrétneho človeka nastanú.
Pôsobenie GPZ sa dá najspoľahlivejšie overiť na zvieratách. Výskumy, ktoré robili a robia v zahraničí aj na Slovensku, ukazujú, že napríklad dlhodobé pôsobenie GPZ sa u hovädzieho dobytka prejavuje zvýšeným výskytom mastitídy, u koní dokonca slepotou. Pri ošípaných sa zistilo, že tie ktoré sa chovajú na miestach s GPZ, dosahujú nižšie hmotnostné prírasty a menšiu úžitkovosť.
Liečivá príroda
Experimenty preukazujú, že medzi živými organizmami prebiehajú tzv. bioenergetické informačné vzťahy jednej a tej istej bioenergetickej podstaty. (bioenergia je v liečiteľstve označovaná ako energia živých organizmov ktorá vytvára ich energetické pole označované aj ako aura – wiki.) Merania ukazujú že niektoré druhy stromov a zvierat majú oveľa vyššie bionergetické hodnoty ako človek, a že človek môže prirodzene čerpať bioenergiu od týchto silnejších jedincov. Zaujímavé je, že ľudia ktorí žijú trvale v lesných regiónoch, čiže s väčším kontaktom s prírodou, majú v priemere vyššie bioenergetické hodnoty, takže sú zdravší.
Čo si treba pamätať
-
elektrosmog pravdepodobne poškodzuje nervový systém a vyvoláva zmeny metabolizmu. Pravdepodobne poškodzuje očné tkanivo, reprodukčné orgány, srdcovo – cievny systém a môže zapríčiňovať aj zmeny morfologické. Mnohé štúdie tvrdia, že dochádza tak k neurologickým, metabolickým a genetickým zmenám v ľudskom tele. Rizikové sú nielen mobily, ale aj počítače, bezdrôtový internet a pod.
-
potraviny upravené týmto žiarením môžu byť pre človeka karcinogénne, pričom pri nízkych intenzitách týchto žiarení sa dôsledky môžu prejaviť až v ďalších generáciách.
-
človek ktorý je citlivý na elektrosmog môže trpieť rôznymi, ťažko špecifikovanými symptómami ako napr. točením, bolesťou hlavy, očí, chronickou únavou, nervozitou, depresiám, pískaním v ušiach, poruchami spánku, búšením srdca, oslabovaním imunitného systému. Môže sa tiež zvýšiť riziko rôznych porúch správania, neplodnosti ale dokonca aj leukémie či alzheimerovej choroby.
-
zistilo sa, že geopatogénne zóny so zvýšenou úrovňou elektrosmogu môžu zapríčiňovať aj dopravné nehody.
-
medzi geopatogénne zóny ktoré môžu najviac škodiť ľudskému organizmu patria najmä tzv. hartmanove pásy a podzemné vodné toky. Hartmanove pásy: vytvárajú takmer pravidelnú mriežku 2 x 2 alebo 2 x 2,5 ktorá je fyzikálne merateľná. Vznikajú v dôsledku kozmického narušenia homogenity geomagnetického poľa zeme. Hlavným nebezpečenstvom pre človeka môže byť to, ak je postel umiestnená na mieste, kde tieto pásy alebo vodné toky prebiehajú. Prítomnosť vodných tokov sa môže prejaviť napríklad aj na budovách so zvýšenou vlhkosťou, popraskanými múrmi, popraskaním betónovej podlahy a pod.
-
obozretný na GPZ a na elektrosmog by mali byť najmä deti, tehotné ženy, chorí a starí ľudia.
-
iba živá príroda nám poskytuje reálne možnosti a východisko na zlepšenie zdravotného stavu. Je preto dôležité skúmať, v akom prostredí sa vyvíjame, pracujeme a liečime sa.
Spracovala: Silazdravia.sk