Podľa čínskej medicíny tieto príznaky poukazujú na oslabenú dráhu srdca. Dráha vplýva na krvný obeh, cievnu sústavu, kvalitu krvi, špičku jazyka, pokožku, hrudník, srdce, horné končatiny, žalúdok a nervový systém.
Aj toto spôsobuje dráha oslabeného srdca podľa čínskej medicíny:
-
pľuzgiere v ústnej dutine – afty, sivá až fialová tvár, modrofialové zafarbenie kože (slizníc, pier, jazyka, spojoviek), bolesť čeľuste, bolesť na lopatke a nad ňou, bolesť na vnútornej strane rúk, búšenie srdca, srdcovú arytmia po malej záťaži, červené žilky v bielku, chlad v končatinách, cievne ťažkosti, tmavý moč, migrénu, návaly horka, nepravidelný pulz, nízky ale aj vysoký krvný tlak, nevoľnosti, opuch končatín, pálenie špičky jazyka, červenú špičku jazyka, pálenie v dlaniach, nespavosť, zhoršovanie pamäti, potenie, rozšírené žilky na nose, v okolí nosa a na lícach, sčervenanie tváre, slabí pulz, smäd, strata sily v ľavej ruke, ťažkosti s dýchaním, trhanie svalstva, tlak v očiach, ťažkosti s krčnou chrbticou, vlhké dlane, zápaly očného kútika, žlté zafarbenie očí, ale aj plešatosť vpredu na hlave, biely povlak na jazyku, zlé sny – veľa rôznych snov v spánku, nesústredenosť a pesimizmus.
-
pri závažnejších príznakoch ako sú bolesti v oblasti hrudníka a srdca, bolesti vystreľujúce po vnútornej strane ramena a predlaktia (častejšie ľavej ruky), bolesti vystreľujúce do čeľuste, chrbta, šije, pod rebrá alebo do žalúdka, dýchavičnosť, kašeľ, vykašliavanie krvi, výrazné potenie na hrudi, modrofialové zafarbenie kože (tváre, slizníc, pier, jazyka, spojoviek), upchávanie krvných ciev v končatinách je potrebné vyhľadať lekára, môže sa jednať o závažné ochorenie srdca, ciev, prípadne tieto príznaky môžu byť predzvesťou infarktu.
-
orgánová hodina srdca je od 11 hod do 13 hod. V týchto hodinách je potrebné nezaťažovať telo veľkým množstvom potravy, alkoholom, kávou. Je to ideálny čas na krátky odpočinok, prechádzku. Nevhodný je pobyt v saune, na slnku.
-
pasívna hodina srdca je od 23 hod do 1 hod.
-
máj je pre srdce citlivejší. (V tomto období treba byť zvlášť opatrnejší, najmä ak je daný orgán oslabený.)
Liečba
-
vhodné sú jahody, čerešne, červený melón, marhule, egreše, banány, broskyne, hrozno ananás, slivky.
-
červená paprika, repa, rajčiny, kyslá kapusta, zemiaky, uhorky, artičoky fazule mungo, šošovica, brokolica karfiol, zelené listové šaláty, špenát, cuketa, petržlen, cibuľa, cesnak, morské riasy, koriander, klinčeky.
-
jačmeň, raž, ovos, bobkový list, mandle, lieskovce, celozrnný chlieb a pečivo, ryža, celozrnná ryža, cestoviny z tvrdej pšenice, pohánka, kus kus, jačmenné krúpy, obilné vločky, celozrnné cereálie.
-
čaj z hlohu, imelo, medovka, valeriána, rozmarín, levanduľa ľubovnik, púpava, čakanka.
-
ostré potraviny, ktoré uľahčujú potenie a povzbudzujú krvný obeh ako napríklad zelená cibuľka, pažítka, petržlen, klinček, koriander.
-
teplé potraviny, ktoré zmierňujú telesné horko ako napríklad morské riasy, špargľa, kučeravý šalát.
-
makrela, sardinky, losos, tuniak, morčacie alebo kuracie, králičie mäso a iná divina, chudé červené mäso.
-
mlieko nízkotučne, mlieko polotučne, mlieko acidofilné, syry do 40 % tuku, nízkotučný tvaroh, bryndza, ementál, eidam, gouda, kysnuté mliečne výrobky s obsahom probiotík, jogurty, zákvasy, bryndza, kefír, smotana s nízkym obsahom tuku.
-
semená tekvice, sezamové, ľanové, slnečnicové, vlašské, lieskové orechy vlašské, mandle.
-
tymian, bazalka, rozmarín, estragón, cibuľová zelenina, čierne korenie, mletá paprika.
-
vhodné je aj sprchovanie vlažnou vodou od nôh postupne až k srdcu, najmä v letných horúčavách striedavé sprchy počas celého roka.
-
horčík, B komplex , vit. C a E, draslík, kyselina listová, Q 10, L karnitin, L lyzin, Serrapeptáza.
-
potrebné je obmedziť soľ a sodík, v lete nejesť zázvor, čili, cibuľu, pór, horčicu, grilované mäso, čierny čaj, kávu a alkohol.
-
nevystavovať sa teplu, nadmernému poteniu.
Psychosomatický pohľad
Človek s touto oslabenou dráhou máva v sebe často citovú labilitu. Mal by sa snažiť získať si mier v duši, odpustiť, vnímať a oceniť druhých ľudí, snažiť sa o pozitívne myslenie.
Spracovala: Silazdravia.sk