Ste si istý že vaše dieťa neberie pervitín či iné drogy?

V období dospievania máva dieťa zmeny nálad, býva dokonca agresívne a papuľnaté. Môže tráviť celé hodiny za počítačom, utekať za kamarátmi, kradnúť vám peniaze, zhoršiť si známky v škole, môže prestať mať chuť do jedla, môže mať zrazu príliš veľa energie alebo úplne naopak – často spať, či trpieť na depresie a pod. Môžete mať pocit že takéto príznaky znamenajú že vaše dieťa berie nejaké drogy. Avšak najspoľahlivejšou metódou ako to naozaj zistiť je test na drogy, ktorý sa dá bežne kúpiť v lekárni. Dieťa však v žiadnom prípadne netreba obviňovať, ale snažiť sa mu porozumieť a pokiaľ mu takýto test dáte, vysvetliť mu, že máte o neho obavu, pretože ho ľúbite.

Test na drogy (test z moču) dokáže odhaliť amfetamíny, benzodiazepíny, opiáty, kokaín, marihuanu (THC), a metadón. Test sa však odporúča zopakovať, pretože výsledky môžu skresliť jedlá s makom, bežné voľnopredajné lieky proti chrípke, ale aj nedostatočne veľká vzorka.
Pokiaľ by sa užívanie drog potvrdilo, je potrebné dieťaťu vysvetliť, že závislosť je choroba a z choroby sa musí liečiť. Malo by chodiť na terapie – najdôležitejšia je ambulantná psychoterapia a tiež váš správny prístup. Nemá veľký zmysel dieťaťu niečo vyčítať, pretože to väčšinou vedie k ďalšiemu užívaniu drog. Dieťa musí cítiť a vidieť že ste ,,naozaj pri ňom“, že pri ňom stojíte, že ho ľúbite. Robte spoločné aktivity, rozvíjajte jeho hobby, učte sa tak viac i o sebe a rozvíjajte i samého seba. Bez vášho vlastného príkladu to veľmi dobre nepôjde. Ak napríklad fajčíte alebo požívate alkohol, obmedzte to alebo úplne odstráňte. Dôležité je nájsť príčinu – prečo vôbec vaše dieťa začalo brať drogy. Máte alebo mali ste hádky, napätú atmosféru v rodine? Dieťa niekto v škole šikanuje? Trpí dieťa na nejakú duševnú poruchu…?
Môže sa však stať, že to napriek tomu nebude stačiť, existuje ešte možnosť pobytu v resocializačných zariadeniach. Ale aj vtedy musí mať dieťa pocit že ste ho len ,,neodhodili“, že stále pri ňom stojíte…
Pervitín (metamfetamín)
  • považuje sa za neurotoxickú návykovú látku. Poškodzuje bielu a šedú mozgovú kôru.
  • stimuluje, zrýchľuje myslenie, odstraňuje únavu.  Výkonnosť je však veľakrát len zdanlivá a hoci človek pod jej vplyvom dokáže dlho pracovať alebo sa učiť, výsledok za veľa nestojí. Môže mať pocit že má lepšiu interakciu s druhými ľudmi, empatiu ale v skutočnosti užívanie pervitínu vedie k paranojám či agresivitou.
Medzi obávané riziká užívania pervitínu patrí toxická psychóza s halucináciami a bludmi. Jedná sa o prechodný stav ktorý má príznaky paranoidnej psychózy. Táto psychóza síce odoznie, ale štatistiky uvádzajú že do 8 rokov u 30 % užívateľov býva diagnostikované psychotické ochorenie ktoré neodoznie ani po dlhšej abstinencii od pervitínu. Riziko tohto ochorenia súvisí s frekvenciou užívania a výške dávok.
Závislosť na pervitíne sa rozvíja postupne a preto vyvoláva mylný dojem že nemôže byť závislý, pretože vydrží niekoľko dní abstinovať.
Predstava, že užívanie pervitínu sa dá zvládnuť pomocou silnej vôle patrí akurát tak do veľmi naivnej predstavy.
Prvá pomoc ak je postihnutý v toxickej psychóze
Dôležité je upokojiť ho, dostať ho do pokojného prostredia. Vhodný je stály dohľad aj viacerých osôb, pretože pod vplyvom drogy môže postihnutý jednať nekontrolovateľne. Ak má násilné chovanie, alebo somatické problémy ako napríklad bolesti na hrudi, kolaps zavolajte záchranku. Ak halucinácie pretrvávajú aj po odznení drogy je nutné vyhľadať lekára.
Medzi najčastejšie príznaky všeobecného užívania drog patrí napríklad zúženie či naopak rozšírenie zreničiek, začervenanie očí, bolesti hrdla, suchý kašeľ, únava, strata hmotnosti, pokles pocitu hladu, stopy po ihlách na tele, zmeny spánkového režimu, nespavosť či úmyselné nespanie a rôzne zvukové či obrazové halucinácie. Varovné príznaky závisia od konkrétnej drogy i spôsobu užívania.

zdroj: drogy.cz