Jedná sa o infekciu sliznice dýchacieho traktu spôsobovanú baktériou Bordetella pertussis, ktorá hlavne u kojencov môže spôsobiť smrť – zastavenie dýchania, zápal pľúc a komplikácie vydutiny v štruktúrach pľúc, reaktivovanie tuberkulózy, zápal mozgu.
Čo ste asi nevedeli
Niektoré vedecké štúdie medicíny poukazujú na to, že u očkovaných osôb nie je likvidácia baktérií a imunitná odpoveď tak účinná, obzvlášť, ak boli očkované acelulárnou (tzv. nebunkovou) očkovacou látkou proti čiernemu kašľu. Známe sú preto určité názory, že nikdy neočkované deti, ktoré prekonali čierny kašeľ, si vytvoria dôležité protilátky, aké si očkované deti nevytvoria.
Príznaky
Klasické príznaky sú záchvaty silného kašľa, až s vyústením do zvracania, či s napínaním na zvracanie a niekedy dokonca aj s omodraním. Kašeľ býva suchý, dráždivý a typickým príznakom je aj nočný kašeľ. Inkubačná doba je od 7 do 21 dní. Nebezpečenstvo nákazy trvá až do odznenia symptómov.
Príčina
Prenos kvapôčkovou infekciou. Dospelí bez symptómov môžu preniesť chorobu na deti. Diagnostika sa nedá urobiť bežným výterom z krku, iba v počiatočnom štádiu infekcie sa dá baktéria určiť výterom hltana.
Liečba
-
na liečbu sa používajú antibiotiká, (tzv. makrolidové antibiotiká) očkovanie, ale určité názory zastávajú názor, že antibiotiká účinné nie sú a odporúčajú sa skôr vysoké dávky vitamínu C.
-
v prípade choroby treba chorého izolovať, aby nenakazil druhých, dávať mu dostatočne veľa tekutiny, zabezpečiť chladný, vlhký vzduch.
-
dostatok tekutín – lipový čaj, pľúcne zmesi, podbeľ, dbať aby vzduch bol dostatočne vlhký, v noci je napríklad možné v izbe zavesiť vlhké uteráky, často vetrať.
-
aj po kvalitnej liečbe môže kašeľ trvať ešte 2 až 5 týždňov.
Psychosomatický pohľad
Asi máte pocit, že nemôžete dostať zo seba nejaké negatívne emócie, stres, tlak. Je dobré naučiť sa uvoľňovať tieto pocity, definovať svoje potreby, nájsť s nejakú formu meditácie, hobby.
Deti majú choroby duchovnej príčiny dvojakého druhu. Prvá sa týka tzv. karmických alebo dedičných väzieb – to sa týka najmä vrodených chorôb (ale nie je to podmienka), a druhá sa týka rodiny. (Samotných rodičov, najmä matky.) Ak má matka problémy, je neurotická, nesnaží sa o harmonické prostredie, tak všetky negatívne nálady prenáša na dieťa. Čím by teda mala ochorieť ona, ochorie nakoniec dieťa. Preto duchovné prebudenie patrí väčšinou rodičom chorého dieťaťa.
Spracovala: Silazdravia.sk