Zdravie bežne radíme medzi najdôležitejšie hodnoty, ale ľudský prístup k nemu väčšinou dokazuje opak. O našom zdraví totiž v prvom rade rozhoduje naše konanie. Keby si ľudia uvedomili vlastnú zásluhu na vzniku chorôb, mnohí by sa spamätali. Smutným faktom totiž je, že ľudia nad 40 rokov trpia piatimi až desiatimi zdravotnými ťažkosťami, pričom v nasledujúcich rokoch pribúdajú ďalšie. Pri deťoch sa objavujú nové, vážnejšie, chronické ochorenia ktoré v minulosti neboli také rozšírené.
Čo rozhoduje o zdraví
Podľa vedeckých odhadov vyplýva, že vrodená konštitúcia rodičov rozhoduje o zdraví jednotlivca približne v rozsahu iba 2%, miesto pobytu asi 7%, vplyv spoločnosti, životného prostredia zhruba na 20%. Partner alebo rodina ovplyvňuje zdravotno – chorobný proces priemerne na 18%. Z toho vyplýva že človek sám ovplyvňuje svoj zdravotný stav okolo 50% .
Pri dieťati (podľa veku dieťaťa) ho rodičia ovplyvňujú počas jeho detstva v rozsahu od 50 až 80%, pričom v rozsahu asi 10 % sa rodičia postarali o slabšiu vrodenú konštitúciu dieťaťa svojou vlastnou životosprávou pred splodením a počas gravidity. Takže ak vážne ochorie dieťa, tak je to u väčšiny prípadov v prvom rade vina samotných rodičov.
Zmeniť svoje konanie
Mnohé ochorenia svojou rozšírenosťou prekročili úzky rámec špecifických odborov, obmedzujú aktivitu človeka a jeho aktívnu dlhovekosť. Jedná sa najmä o choroby srdcovo – cievneho systému a rakoviny.
Pri samotnom ochorení je problém to, že sa hľadajú len najznámejšie príčiny ochorenia. Desiatky ďalších príčin ktoré mohli spolu zavážiť oveľa viac sú v pozadí záujmu. Zdravotníctvo preto pri liečbe mnohých ochorení dosahuje menšiu účinnosť ako by bolo reálne možné. Reuma, migréna, cukrovka, kožné ochorenia, tvorba kameňov, zhubné nádory, chronické zápaly a ďalšie ochorenia ktoré by ani nemuseli existovať. Teda aspoň pre tých ľudí, ktorí si svoje zdravie naozaj vážia. Stačí len zmeniť svoje zmýšľanie (presvedčenie) a svoje konanie.
Pokiaľ budú ľudia posadnutí komplexom moci – hromadením peňazí a kriminálnym postojom k prírode – podľa všetkého už nebude (a možno už ani nie je) v silách ľudstva vrátiť životné prostredie do takého stavu v ktorom sa najvyššie živočíšne druhy vyvinuli a teda akému sú prispôsobené svojim organizmom a svojou fyziológiou. Už aj samotný človek sa stal tým najohrozenejším druhom na planéte. Preto je veľmi dôležité hľadať vhodné cesty k zlepšeniu.
Dôležitosť preventívnej terapie
-
správna výživa – usilovať o plnohodnotné produkty pre výživu.
-
vhodné stimuly pre udržanie energetických rezerv organizmu – vo forme doplnkov stravy, preparátov.
-
psychologická, psychosomatická rovnováha – psychické faktory hrajú značnú rolu pri vzniku väčšiny ochorení.
-
mať optimálny pracovný režim a aktívny odpočinok.
-
zamerať sa na význam správneho dýchania, rôznych energetických cvičení – ako je napr. tai či, čchi kung a pod.
-
komplexný pohľad na ochorenie – čiže neodstraňovať len symptómy ale skutočné príčiny ochorenia.
Spracovala: Silazdravia.sk