Túžba po nirváne

Nirvána je stav vedomia a bytia popísaný Guatama Budhou pre vtedajšiu dobu. V skratke by sa dalo povedať, že sa jedná o ukončenie stavu nechceného snívania a pripútanosti. Aj môj otec mi mnohokrát hovoril, aby som prestal snívať o veciach ktoré neexistujú.

Prestať snívať ale nie je možné. Ak by sme nesnívali, svet by stagnoval. Nič by sme nevyskúšali, nič by sme nechceli… V podstate by sme len prežívali. Pravdu povediac, tak žije aj môj otec a možno by sa dalo vďaka tomu povedať, že asi žije v nirváne. 
Ale človek sníva, aby mohol veci meniť. Jedna moja úžasná známa a taktiež veľká učiteľka života mi povedala: ,,Boh chce aby sme žili – vychutnávali si jedlo, milovali sa, užívali si… Aby sme si zajazdili aj v dokonalom aute, pretože to nie je hriech, ale práve naopak, je to samotný prejav Boha.“
Túžba
Nirvána teda nie je ukončenie života, zhasnutie túžby po živote. Túžby nás však ovplyvňujú. Keď hovorím o túžbach, tak v prvom rade o sebeckých túžbach.
Primárna túžba ktorá nás ovplyvňuje je napríklad aj sex či jedlo. Pokiaľ týmto primárnym túžbam podľahneme môžu byť pre nás nebezpečné. Ak je napríklad jedla dostatok, tak si túto túžbu môžeme dovoliť až príliš a opakovane ju prežívať. Zdravotné následky môžu byť potom aj dobre viditeľné. Túžba po jedle nás ženie tak, že si ho už ani nevieme plne vychutnať a namiesto dokonalého prežitku túžime len mať.
(Skúste si niekedy jedlo pomaly vychutnať, nikam sa neponáhľať a naozaj si ho ,,užiť“. Budete prekvapení ako jedlo začnete plne vnímať. Možno aj preto sa modlilo pred jedlom, aby sa človek upokojil a dokázal ho vnímať ako boží dar človeku.)
Prítomnosť
Každý v živote máme nejaký zámer, to, kam chceme smerovať. Nejde o to tento zámer opúšťať – je pre nás dôležité uskutočňovať ho – ale je dobré nezraňovať ostatných týmto svojim zámerom. Žiť naplno a vedome svoj zámer uskutočňovať. Žijeme predsa v spoločnosti kde je dôležitý prejav každého človeka.
Ak sa len zmierime s takým životom, kde žijeme zámer iného človeka a náš vlastný život, túžba nie je prejavená stáva sa, že nemožnosť vlastného prejavu presmeruje a umocní túžbu k nášmu celkovému nenaplneniu a dokonca i prípadnému ochoreniu, ktoré s tým často úzko súvisí, keďže takto zabíjame našu vlastnú existenciu.
Často sa aj stáva, že napríklad profesionálny atlét, pre ktorého je šport celý život, celá jeho túžba, ale z nejakého dôvodu sa už atletikou nemôže zaoberať, začne ,,utekať“ z bolesti po tejto túžbe. Aby svoju túžbu nejak potlačil – začne hrať automaty, alebo sa začne orientovať na drogy a pod.
Meditáciou k nirváne
Prečo meditovať aby sme sa priblížili k nirváne? Vďaka prehlbovaniu schopnosti vnímania si dokážeme viac uvedomiť a získať odstup od situácii, ktoré nás pohlcujú. Nirvána a žitie v nirváne je umenie žiť v prítomnosti.
Nie je pritom nutné schovávať sa do kláštora. Tým, že sa neschováme pred svetom, ukazujeme aj schopnosť bojovať v reálnom živote. Veď ako nás vôbec majú mnísi učiť o nirváne, keď napríklad nevedia, aký je sladký bozk od milujúcej ženy? Ale možno utekajú do kláštora len preto, že sa trápia, pretože taký bozk nedostali.
V živote sú dve bolesti – buď sa trápim pretože ,,niečo“ nemám ja, alebo cítim bolesť pretože ,,niečo“ nemá niekto druhý.
Meditácia umožňuje získať nadhľad. Pokiaľ je človek fyzicky či psychicky ,,chorý“, nešťastný, tak len preto, že nevie prekonať niečo, čo v skutočnosti ani nechce, pretože je k tomu zbytočne psychicky pripútaný.
Myslím si, že jediná pripútanosť v živote by mala byť v partnerskom vzťahu. Skutočný partneri majú aj spoločné ciele, spoločné prežívanie života. Samozrejme, že v partnerskom vzťahu sa vždy jeden prispôsobuje viac tomu druhému, ale dôležité je mať s partnerom spoločný zámer. Aj spoločná meditácia zlepšuje vnímanie toho druhého, teda aj sexuálneho prežitku. Potom už nevzniká ani túžba po milencovi, či milenke.
Zlepšovať sa a zdokonalovať sa, aby sme sa mohli skutočne oveľa lepšie tomu druhému ,,odovzdať.“ Možno to vyjadruje aj iné slovo  a to – byť neustále do toho druhého zamilovaný.
Dokázať žiť v nirváne znamená spraviť si ,,nebo“ všade, kde sa práve nachádzate.

Autor článku

Alfréd Boháč

Niekedy sa cíti ako človek, ktorý hľadá pravdu a keď na ňu narazí, vlastne nevie presne čo s nou… Techniky ktorým sa venuje: Silvova metoda, Pránické dýchanie, Neigong.

Umenie odpustiť si