Paradentóza

Paradentóza je zápalové ochorenie ďasna, kosti lôžka a závesného aparátu zubov vyskytujúce sa vo všetkých skupinách obyvateľstva. Spolu so zubným kazom je najčastejšou príčinou chorôb ústnej dutiny.
Čo ste asi nevedeli

Paradentóza najčastejšie vzniká nahromadením zubného povlaku. Z pohľadu celostnej medicíny paradentóza upozorňuje najmä na poruchu v metabolizme vápnika, na nedostatok horčíka, fosforu, vitamínu D, C, E, vitamínov skupiny B, ale aj na narušenú činnosť obličiek, či na určité zápaly vo vylučovacej sústave. Ak ju raz dostanete, už ju veľmi ťažko vyliečite. Pokiaľ by ste s liečbou čakali pridlho, poškodenie zubov býva nezvratné.
Príznaky
  • červená sliznica ďasna, citlivosť zubov na chlad, teplo, sladké, kyslé jedlá, hnisavý zápal, krvácanie ďasien, obnažovanie krčkov, opuch ďasna, uvoľňovanie zubov, zápach dychu.
Príčina
  • baktérie ležiace nad, pod okrajom ďasna – uvoľňujúce toxíny, ktoré poškodzujú ďasno, vznikne tak bolestivý zápal ktorý napadá ďasno a potom závesný aparát zubov, ale rovnako aj zlá hygiena ústnej dutiny a nesprávne stravovanie.
  • rizikom pre vývoj choroby sú porucha metabolizmu, alkohol, cigarety, porucha v žuvacom systéme, neliečený zubný kaz, zubný kameň, stres, úzkostné stavy.
Liečba 
  • v prípade uvedených príznakov je dôležité vyhľadať zubára, aby zistil príčinu a čo najskôr začať s liečbou – odstrániť mikroorganizmy, odstrániť infikované tkanivo, obnoviť čistý zub a dostatočne sa starať o ústnu dutinu – odstraňovať ústny kameň, pri liečbe sa používajú aj dezinfekčné roztoky, antibiotiká.
  • neliečený zápal ďasna je častou príčinou straty zubov.
  • chorý musí vynechávať zo stravy rafinované cukry, nahradiť ich zeleninou, ovocím, celozrnnými výrobkami.
  • nepiť sladké a sýtené nápoje.
  • veľmi dôležité je čistenie zubov, používať dentálnu niť, najlepšie aj medzizubné kefky, čistiť jazyk a ďasno.
  • niekedy je dobrá žuvačka bez cukru – pozor ak máte zubné výplne lebo žuvačka ich niekedy rada uvoľní.
  • vhodné je masírovanie ďasna šťavou z čerstvého citrónu. Používať prípravky proti paradentóze – gély, pasty, posilňovať imunitu vlastného organizmu.
  • pol roka každý deň piť niektorú z týchto štiav: a) zeler 200 g, špenát 120g, hlávkový šalát 150g. b) mrkva 200g, petržlen 120g, reďkovka 150 g. c)  šťava z polovice grapefruitu.
  • užívať pangamin, kalcium, magnézium, zinok, vitamín E, vitamín C, vitamín A, D.
Psychosomatický pohľad
Nedokážete sa asi tzv. ,,prekúsať“ cez ťažkosti a dostať ich pod kontrolu. Ste možno precitlivený, chýba vám vnútorná opora. Mali by ste sa vzchopiť, žiť statočným životom, byť spokojný so sebou a rozhodnúť sa správne. Nepoukazovať na chyby iných a nezakrývať svoje vlastné omyly.
Deti majú choroby duchovnej príčiny dvojakého druhu. Prvá sa týka tzv. karmických alebo dedičných väzieb – to sa týka najmä vrodených chorôb (ale nie je to podmienka), a druhá sa týka rodiny. (Samotných rodičov, najmä matky.) Ak má matka problémy, je neurotická, nesnaží sa o harmonické prostredie, tak všetky negatívne nálady prenáša na dieťa. Čím by teda mala ochorieť ona, ochorie nakoniec dieťa. Preto duchovné prebudenie patrí väčšinou rodičom chorého dieťaťa.

spracovala: Silazdravia.sk

Máte biele škvrny pod nechtami, popraskané ústne kúty, náchylnosť k infekciám, padanie vlasov, nepravidelnú menštruáciu, zväčšenú prostatu?