Rovnováha životnej energie

Každá choroba funguje podľa vzorca – začiatok, priebeh a koniec. Choroba sa prejaví súčasne v mozgu, duši a na orgáne. Človek sa cíti ohrozený, jeho sebaobranný reflex sa oslabí a on sám nie je schopný racionálne uvažovať…

Ajurvéda
Ajurvéda (indická medicína) hovorí asi o 4 tisíckach chorôb. Všetky sú vraj liečiteľné. Ajurvéda popisuje tri tzv. dóši, tri energie ktoré majú na zdravie zásadný vplyv. Ich základnými vlastnosťami sú – Pohyb, Teplo, Tekutosť. Pri vyšetrení sa prevádza diagnostika týchto energií a následné stanovenie vhodnej liečby. Na docielenie rovnováhy v organizme ajurvéda používa najmä bylinnú liečbu, liečivé minerály, špeciálne olejové masáže, relaxácie, a používa i tzv. marmové body – niečo podobné ako reflexná terapia.
Najstaršie spisy ajurvédy sa zameriavajú na neurologické ochorenia. Opisujú tie najhlbšie sústavy riadiace systém človeka. V našej bežnej medicíne bolo potrebných predchádzajúcich 50 rokov než sa prišlo k záveru, že hlavnou riadiacou sústavou je mozog a začali ho skúmať. V ajurvéde to vedeli pred niekoľkými tisícmi rokov a vychádzali z mozgu a z neurologických vlastností. Jeden rozsiahly ajurvédsky text sa podrobne zaoberá chirurgiou – nikde inde nesiahajú dejiny chirurgie tak ďaleko ako tu. Dajú sa v nej nájsť napríklad i opisy ráštepu pery…
V klasickej medicíne je napríklad lekár presvedčený, že pri poruchách mysle (schizofrénia, nervové poruchy…) je dôležité pacientovu myseľ utlmovať. Pacienti tak dostávajú sedatíva a upokojujúce lieky. V ajurvéde je to naopak. Myseľ je prebúdzaná a tým je aj liečená. Kladie sa dôraz na prečistenie organizmu a odstránenie psychických a fyzických toxínov…
Ajurvéda pozná mnoho veľmi účinných bylín, ktoré však svet akosi nepozná. Prečo, je jasné – biznis s chemickými liekmi je predsa ďaleko lepší. Už sme závislý na liekoch, a učíme to už aj deti …
Kôra z jedného stromu napríklad dokáže zastaviť leukémiu. Bol vykonaný oficiálny rozbor danej kôry (bunková linka K50062) kedy vedci behom 24 hodín mohli pozorovať zánik buniek. Túto kôru používa ajurvéda i na liečenie rôznych typov rakoviny…
Ajurvédska výživa
K stravovaniu sa v ajurvéde pristupuje individuálne, takže sa odporúča stravovanie na mieru podľa troch základných životných energií ktoré v človeku prevládajú. (Podľa prevládajúcej individuálnej konštitúcie.) Výber stravy sa rozdeľuje aj podľa ročných období.
Je dôležité nie len to, čo jeme, ale aj ako kombinujeme potraviny a aké je naše trávenie. Dobré trávenie znamená nemať po jedle pocit ťažkosti, nemať plynatosť, pálenie záhy, či problémy so stolicou.
Základné zásady stravovania podľa ajurvédy:
  • kým potravinu prehltnete je dôležité dôkladne ju rozžuvať.
  • nejedzte v strese, jesť je nutné pokojne, pomaly.
  • najväčšie množstvo jedla prijímajte na obed, najmenej na večeru.
  • ak to nie je nutné, nejedzte konzervované jedlá či polotovary.
  • obmedzte alkohol, čokoládu, kávu.
  • nejedzte studené ani príliš horúce jedlá.
  • nejedzte krátku dobu po predchádzajúcom jedle.
  • nepite pred jedlom ani krátko po jedle, počas jedla maximálne 2 dl tekutín.
  • je dobré jesť približne rovnaké porcie každý deň.
  • nekonzumujte čerstvé ovocie s iným jedlom, nekonzumujte mäso s mliečnymi výrobkami.
  • je lepšie jesť viac varenej stravy.
  • ako raňajky sa odporúčajú ľahko stráviteľné potraviny, najmä celozrnné obilniny vo forme kaší (ovos, pšeno, pohánka…) Vhodná je aj varená zelenina, či polievka.
  • do jedál používajte koreniny ako je napríklad kurkuma, badián, vanilka, škorica, rasca, koriander, zázvor.
Spojenie s prírodou
V jednom ajurvédskom texte sa hovorí o tom, že ľudia opúšťajú život v pralese a zgrupujú sa do akýchsi dedín. Z textu však vyplýva že mudrci mali obavu, aké následky bude mať väčšia koncentrácia ľudí na jednom mieste. Opisovali, že vzniknuté problémy budú mať vplyv na jednotlivca ale i na celú planétu. Ak mudrcov skľučoval pocit malých dediniek, predstavte si aký problém je dnešný život vo veľkých mestách…
To čo najviac ľuďom chýba je život v súlade s prírodou. Musíme sa to vlastne učiť, pochopiť, znova sa musíme dozvedieť aké dôležité je zapojenie mysli do liečebného procesu… Ajurvéda sa zameriava na spojenie tela a mysle. Nedávať liek skôr než sa táto stránka nepochopí. Hovorí o tom, že dnešná spoločnosť trpí prevažne presýtenosťou s ktorej vznikajú rôzne problémy.
Ide o to predchádzať ochoreniam, a pokiaľ už choroba nastane, pochopiť aj jej hlbší zmysel a navrátiť sa ku zdraviu.

Zdroj: Ajurveda art of being Five elements Brahnmanand Swamnigal, Vaidya Narayan Murthy, Dr. Nicolos Kostopoulos, Dr. Aswhin Barot, Dr. Scott Gerson