Ako prežiť epidémiu vírusov

Pri kýchnutí z úst a nosa vyletí vzduch rýchlosťou viac ako 160 km za hodinu, do priestoru sa tak vylúčia tisíce kvapôčok baktérií v rozsahu viac ako jeden a pol metra. Všetko pritom záleží od okolností, ako je pohyb vzduchu, vlhkosť vzduchu a vzdialenosť od zdroja. Takže bacil, vírus môže doletieť až na vzdialenosť piatich metroch. V obchode je pravdepodobnejšie, že chytíte niečo z povrchu, preto treba nosiť aj rukavice, naopak v nemocnici pri pacientoch ktorí kašlú, vírus chytíte skôr zo vzduchu. Podstatná je preto najmä separácia, rovnako ako pomôcky adekvátne k situácii.
Čo by ste si mali pamätať
1. V prípade ochorenia, alebo vtedy ak je predpoklad, že by ste mohli byť nakazení používajte hygienické rúško! Nie respiračnú ochrannú masku s ventilom, pretože tak ohrozujete ostatných okolo seba.
2. Úspešná je liečba vitamínmi. Dávky vitamínu C (aspoň 1000mg x 3 denne) však môžete brať už vopred, alebo pri prvých príznakoch nachladenia. V zime je vhodné užívať aj vitamín D3 (min. 600IU od 1 do 70 rokov denne, pre starších ako 70 rokov 800IU), v prípade ochorenia alebo na prevenciu aj 2000IU denne. Selén (100 mcg denne), zinok (20mg denne) a ideálne aj magnézium (400mg denne.)
3. Správne a často si umývajte ruky.
4. Mobilné telefóny prenášajú rôzne čiastočky ochorení než čokoľvek iné, je potrebné ich často a pravidelne dezinfikovať, najmä po príchode z vonkajšieho prostredia. Nezabúdajte ani na dezinfekciu tabletu, klávesnice a iných elektronických zariadení.

Spracovala: Silazdravia.sk